My backpack
Vzdělávací program „Zpracování přemístění za pomocí metody My Backpack – základy práce s dítětem v situaci umístění mimo biologickou rodinu“
Akreditace A2024/0705-SP/PC v rozsahu 24 vyučovacích hodin.
Další vzdělávací skupina - podzim 2024
Termín: 17. - 18. 10. a 6. 12. 2024 Místo konání: Jihlava
v případě zájmu napište na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Dokumenty ke stažení
- My Backpack - aktuální nabídka
vzdělávání My Backpack používá ke své práci loutku káčátka a baťůžek od certifikovaného výrobce Moravská ústředna Brno, d.u.v., podrobnosti - Přihláška ke vzdělávacímu programu ke stažení zde
Program je určen zejména pro sociální pracovníky v oblastní náhradní rodinné péče, pro pracovníky doprovázejících organizací, pro psychology a další profesionály pracující s dětmi v oblasti náhradní rodinné péče.
Trénink v metodě My Backpack (MBP) v ČR probíhá ve spolupráci a za stálé průběžné supervize týmu Mijn Backpack z Holandska, kde byla metoda vyvinuta.
Metoda My Backpack pomáhá dospělým mluvit s dětmi o těžkých tématech, jakými jsou například okolnosti a důvody jejich odchodu z rodiny do dětského domova nebo do pěstounské péče. Metoda pracuje s událostmi v průběhu přechodu dítěte z původní rodiny do náhradní rodinné péče a zaměřuje se na důvody a okolnosti vlastního procesu přemístění dítěte. Děti těmto událostem často dobře nerozumí. Příběh My Backpack nabízí dětem strukturu, díky které mohou o svém příchodu do náhradní rodiny mluvit mnohem otevřeněji, a mohou tak i lépe přijmout a pochopit, proč se ocitli v pěstounské péči nebo v dětském domově.
Metoda pomáhá dospělým pochopit, jak děti události kolem přemístění prožívaly, přijmout jejich chování v té době a skutečně naslouchat jejich potřebám. Metoda přispívá k prevenci posttraumatické stresové poruchy dětí umístěných mimo vlastní rodinu.
Rozsah vzdělávacího programu - 24 hodin, rozdělených do dvou setkání v rozsahu 16 a 8 výukových hodin Podrobnější info
Blog
Supervize k tématu pěstounská péče na přechodnou dobu
podzim 2024, termín upřesníme, Okružní 19a, Brno-Lesná
Den otevřených dveří u příležitosti 20. výročí založení TRIADA-Poradenské centrum
středa 6. prosince 2023
Klub osvojitelů - sobota 9. 12. 2023
Doprovázení a odborné služby pro osvojitele (i budoucí)
TRIADA-Poradenské centrum v rámci pověření k výkonu sociálně právní ochrany dětí a projektu podpořeném MPSV poskytuje bezplatné, důvěrné a nestranné poradenství při rozhodování o osvojení dítěte i po jeho přijetí do rodiny. Kvalifikovaný tým odborných pracovníků (více zde) se aktivně věnuje tématu náhradní rodinné péče, realizuje odborné přípravy budoucích osvojitelů a poskytuje poradenství a doprovázení při výchově osvojeného dítěte.
Kdo se na nás může obrátit:
- osvojitelé, kteří vychovávají osvojené dítě (děti)
- osvojené děti
- vlastní děti a širší rodina osvojitelů
- zájemci o osvojení dítěte ve fázi před podáním žádosti o zařazení do evidence osob vhodných stát se osvojiteli,
- absolventi odborných příprav po zařazení do evidence osob vhodných stát se osvojiteli,
- budoucí osvojitelé v procesu rozhodování, seznamování a postupného přebírání dítěte do péče, příp. i jejich děti a širší rodina
- osvojitelé, kteří mají dítě v preadopční péči
S čím se na nás můžete obrátit:
1. podpora a poradenství pro zájemce o osvojení
Můžete se na nás obrátit v tématech fungování systému NRP, zpracování své dlouhodobě nepříznivě prožívané situace, přijetí role adoptivního rodiče, ujasnění vlastních představ o dítěti, které chcete přijmout za své a o vašem společném životě.
2. podpora a poradenství pro budoucí osvojitele po zařazení do evidence
Budoucí osvojitelé u nás mohou nalézt především psychickou podporu na zvládnutí celého procesu osvojení. Vzniká zde také prostor na individuální práci v připravenosti na přijetí role adoptivního rodiče, ujasnění vlastních představ o dítěti, které chtějí přijmout za své, ujasnění jaká forma osvojení je pro jejich rodinu vhodná a co s sebou rozhodnutí o jednotlivých formách přináší (např. v případě přímé adopce nebo svěření podle § 823 o.z.).
3. doprovázení, podpora a poradenství pro osvojitele v procesu seznamování s dítětem a při přebírání dítěte do preadopční péče
Proces seznamování a přebírání péče je náročným a poměrně dlouhým obdobím, ve kterém je odborná podpora nezbytná, neboť je to také období velmi významné pro to, jakým způsobem bude probíhat váš další společný život.
V rámci doprovázení vám tedy můžeme poskytnout nejen psychickou podporu, ale také pomoc při jednání s OSPOD, s pěstouny na přechodnou dobu a jejich doprovázející organizací, nebo se zařízením ústavní péče (záleží na tom, od koho budete dítě přebírat). Můžete s námi reflektovat celý proces, vaše pocity i případné obavy, zodpovíme vám vaše otázky.
Specifickou situací je pak přímá adopce nebo svěření do péče podle § 823 o.z., kdy se doprovázení, podpora a poradenství zaměřuje kromě psychické podpory, zpracování změny a orientaci v situaci, hlavně na přijetí ztráty anonymity a podporu a praktickou pomoc při komunikaci s rodiči dítěte.
4. postadopční servis - individuální podpora a poradenství pro osvojitelské rodiny
Osvojitelské rodiny, osvojitelé i osvojené děti mají své specifické potřeby, které vyplývají z toho, že se jejich dítě nenarodilo primárně do této rodiny a promítají se do rodinných vztahů, rodičovské péče a výchovy i do osobního prožívání jednotlivých životních situací.
Odborné služby směřují k tomu, aby osvojitelé přijali svoji specifickou roli, rozuměli potřebám jejich osvojeného dítěte a dokázali na ně reagovat v souladu s jeho vývojovými potřebami. Slouží také jako prevence poruch vztahové vazby, rodinných krizí a dětských traumat, v neposlední řadě jako prevence selhání účelu osvojení, kterým je přijetí dítěte za vlastní.
Individuální podporu a poradenství tedy zaměřujeme na rozvoj rodičovských kompetencí a dovedností, hledání řešení konkrétních témat v rodině (specifika vývoje přijatých dětí, porozumění projevům chování dítěte a jeho příčinám, vztahy s dítětem, vztahy v širší rodině) a řešení specifických výchovných otázek zejména v období dospívání dítěte a budování jeho identity.
Specifickou situací, kdy osvojitelé a jejich děti potřebují odbornou pomoc, je příprava a realizace kontaktu s původní rodinou dítěte, pokud se pro ni rozhodnou. Aby tato situace mohla přinést pozitiva pro všechny zúčastněné strany a nedošlo k případné deziluzi až poškození některého z účastníků setkání, musí být všichni na setkání připraveni, rozumět účelu setkání a musí mít možnost s někým reflektovat celý průběh přípravy i následné setkání. TRIADA nabízí kromě odborných služeb i neutrální prostor, kde by mohlo k takovému setkání dojít.
5. zprostředkování dalších odborných služeb
V rámci řešení vaší obtížné situace vám můžeme nabídnout využití služeb psychologa nebo rodinného terapeuta, který má zkušenosti v oblasti NRP.
Podpůrná skupina pro rodiče - osvojitele
Nabízíme vám bezpečný prostor, kde můžete sdílet a reflektovat své rodičovství s lidmi, kteří jsou ve stejné životní situaci. Sdílet s nimi své radosti i obtíže, které vás v souvislosti s přijetím dítěte do osvojení potkaly nebo potkávají. Skupina nabízí prostor pro vzájemnou dlouhodobou podporu mezi náhradními rodinami.
Skupina je určena jak pro adoptivní rodiče a jejich děti, tak pro budoucí osvojitele, kteří prošli odbornou přípravou, případně jsou již zařazeni do evidence nebo se právě seznamují s konkrétním dítětem.
V rámci podpůrné skupiny budeme nabízet osvojitelům popř. osvojeným dětem také vzdělávání, které by reagovalo na potřeby a témata vzešlá ze skupinových setkání. Vzdělávání bude zaměřené na rozšiřování rodičovských znalostí, dovedností a kompetencí, příp. na specifická témata, která je budou zajímat (např. drogy, kyberšikana apod.).
Pokud máte zájem se zúčastnit podpůrné skupiny nebo se dozvědět nějaké bližší informace, kontaktujte ředitelku Evu Rotreklovou, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel: 774 409 907
Přihlášení
Nacházíte se v zabezpečené části webu.
Přejít na interní dokumenty.